درباره روزآنلاین

روزآنلاین یا همان روز، یک روزنامه‌ی اینترنتی بود که از سال ۲۰۰۵ فعالیت خود را آغاز کرد و تا نخستین روزهای سال ۲۰۱۶ به کار خود ادامه داد. در طول ۱۲ سال فعالیت و انتشار ۲۵۰۰ شماره، این روزنامه‌ی اینترنتی جایگاه ویژه‌ای در بین مخاطبان خود به‌دست آورد و در سال‌های اخیر، به‌عنوان یکی از وب‌سایت‌های مرجع مقالات سیاسی و گزارش‌های خبری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

هرچند که روزآنلاین توسط تحریریه‌ای نزدیک به جریان اصلاح‌طلب راه‌اندازی و مدیریت می‌شد، اما به دلیل تنوع نویسندگان، مطالب گوناگون از جریان‌های مختلف سیاسی نیز در آن منتشر می‌شد که این موضوع نشان از جایگاه ویژه روزآنلاین و اهمیت آن به‌عنوان بخشی از تاریخچه روزنامه‌نگاری آنلاین ایران به‌شمار می‌آید.

alt text

اما سرنوشت روزآنلاین، چیزی نبود که بتوان آن را پیش‌بینی کرد و انتظارش را داشت. در سال‌های اخیر به‌دلایل مختلف مطالب این روزنامه از وب‌سایت اصلی آن حذف شد و در نهایت در روزهای میانی نیمه اول سال ۲۰۱۹، دامنه روزآنلاین «roozonline.com» نیز از دسترس خارج شد.

آرشیوی که در حال حاضر مشاهده می‌کنید، بخشی از مقالات و گزارش‌های منتشر شده در روزآنلاین است که براساس محتوای سرویس Archive.org از طریق پردازش متن بازیابی شده و مجددا در دسترس عموم قرار گرفته است.