انتخاب فرهادی؛ مخالفت با فتنه یا معامله با مجلس؟

آرش بهمنی
آرش بهمنی

» مطهری: نمایندگان مجلس معامله کرده‌اند

مجلس نهم به سومین گزینه پیشنهادی حسن روحانی برای تصدی وزارت علوم رای اعتماد داد تا محمد فرهادی - وزیر کابینه‌های میرحسین موسوی و محمد خاتمی - به عنوان وزیر جدید علوم در دولت روحانی معرفی شود؛وزیری که اعلام کرد “فتنه” خط قرمزاوست و از “آیت الله خامنه ای تبعیت” می کند.

محمد فرهادی با کسب ۱۹۷ رای موافق، ۲۸ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۳۵ رای به عنوان وزیر جدید علوم برگزیده شد.

جلسه رای اعتماد به فرهادی اما با دو جلسه رای اعتماد اخیر به گزینه‌های پیشنهادی روحانی ـ- محمود نیلی‌احمدابادی و فخرالدین دانش اشتیانی -ـ تفاوت داشت. فرهادی برخلاف دو گزینه پیشین حمایت بخش بزرگی از نمایندگان اصول‌گرا را با خود داشت. به گونه‌ای که حتی الیاس نادران نیز در حمایت از وی سخن گفت، اما علی مطهری، از اصول‌گرایان حامی روحانی در مجلس، به مخالفت با فرهادی پرداخت.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری نیز در جلسه رای اعتماد حضور داشت و به دفاع از فرهادی پرداخت. سخنان وی اما علاوه بر دفاع از فرهادی، بیشتر شباهت به انذار به مجلس داشت. او از آرای بالای خود در انتخابات و تفاوت آرای‌اش با کاندیداهای دیگر سخن گفت و تلویحا نمایندگان مجلس را تهدید کرد که در صورت مخالفت با رای مردم، موفق به کسب آرای آن‌ها برای حضور در مجلس آتی نخواهند شد.

بخشی از سخنان روحانی با اعتراض نمایندگان مجلس مواجه و همهمه آن‌ها موجب شد که برای ثانیه‌هایی روحانی سخنان خود را قطع کند وسپس با تذکر علی لاریجانی، رییس مجلس، حرف‌های خود را از سر بگیرد.

روحانی با اشاره به رای نیاوردن گزینه‌های پیشین برای وزارت علوم و تشکر از آن‌ها، گفت که “رای نیاوردن وزرا را سایت‌ها و رسانه‌ها به مسایلی منتسب نکنند که نتیجه آن اهانت به مجلس شورای اسلامی یا نمایندگان محترم مجلس باشد”.

 

مطهری مخالف، نادران موافق

از نکات جالب توجه جلسه رای اعتماد به فرهادی، مخالفت علی مطهری با گزینه‌ی پیشنهادی روحانی بود. او رای مثبت احتمالی مجلس به فرهادی را نشان‌دهنده “دوگانگی رفتار مجلس و حکایت از عبور از خط قرمزهایی” توصیف کرد که “اکثریت مجلس پیش از این برای خود تعیین کرده بود”.

اشاره وی به سخنان نمایندگان مجلس درباره اعتراض‌های سال ۸۸ و حامیان آن بود. اعتراض‌هایی که از سوی اصول‌گرایان “فتنه” خوانده می‌شود و از دلایل مخالفت اکثریت مجلس با گزینه‌های حسن روحانی بود.

 مطهری در سخنان خود به سابقه فرهادی در امضای نامه‌ای به همراه میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محمد خاتمی و جمعی از فعالان سیاسی خطاب به مراجع‌تقلید و همچنین همکاری وی با حزب مشارکت اشاره کرد و خواستار آن شد که نمایندگان مجلس به او رای اعتماد ندهند.

به گفته مطهری اگر مجلس به فرهادی رای مثبت دهد “نشان‌دهنده‌ی آن است که معامله‌ای انجام شده ومساله خط قرمزها نبوده، بلکه نمایندگان با توجه به قول‌هایی که برای انتصاب معاونان از فرهادی گرفته‌اند، تنها مایل بودند که این وزارت‌خانه را در اختیار خود داشته باشند”.

سخنان مطهری اما همراه با سر دادن فریادهای “دو، دو” از سوی برخی نمایندگان مواجه شد. مخالفان مطهری به سخنان وی اعتراض داشتند و بارها حرف‌های وی را قطع کردند.

پس از سخنان مطهری، علی لاریجانی رییس مجلس نیز توضیحاتی درباره سخنان وی داد. او معامله نمایندگان مجلس با وزیر پیشنهادی علوم یا دولت را رد کرد. همچنین گفت که از نظر نمایندگان مجلس گزینه‌های پیشین وزارت علوم “فتنه‌گر” نبودند، بلکه مجلس نتوانست “صلاحیت آن‌ها را احراز کند”.

علی‌محمد احمدی، دیگر نماینده مخالف فرهادی بود. سخنان احمدی اما به گونه‌ای مطرح شد که به نظر می‌رسید وی از امکان کسب رای اعتماد فرهادی از سوی نمایندگان مجلس، مطمئن است. او از مواردی چون عدم تحرک کافی وزرای کابینه و پزشک بودن فرهادی به عنوان دلایل مخالفت خود نام برد و در نهایت گفت: “امیدوارم دکتر فرهادی با وفاق بین دولت و مجلس، رای اعتماد لازم را کسب کند”.

اما مساله‌ی مورد توجه دیگر جلسه رای اعتماد، موافقت الیاس نادران با محمد فرهادی بود. او گفت که فرهادی “در هیچ حلقه تندرو مشارکتی و غیر مشارکتی حضور نداشته است”. نادران همچنین تاکید کرد که “فتنه” هم‌چنان خط قرمز نمایندگان است و آن‌ها با کسی “عهد اخوت نبسته‌اند”.

محمد فرهادی، وزیر پیشنهادی نیز ضمن تشریح برنامه‌های خود، گفت که “فتنه، خط قرمز” اوست، از آیت‌الله خامنه‌ای تبعیت می‌کند، مایل است دانشگاه محیطی آرام داشته باشد، وضعیت دانشجویان ستاره‌دار، نشریات دانشجویی و بحث بورسیه‌ها را پیگیری خواهد کرد.

پیش از آن‌که فرهادی سخنان خود را آغاز کند، یکی از نمایندگان مجلس به سمت وی رفت و به مناسبت “هفته بسیج”، چفیه‌ای بر دوش وی انداخت؛ چفیه‌ای که در طول جلسه رای اعتماد و سخنان فرهادی، بر دوش او بود.