گرین یورک

ابراهیم نبوی
ابراهیم نبوی

چنین است رسم بزرگان هنر…

 

به مریم زندی، برگ بانوی تصویرگران


مریم زندی عزیز

خبر را که خواندم گفتم حقا که بزرگی‌ تو چکیده اصالت و شجاعت بزرگانی است که روبروی دوربینت نشستند، به چشمان تو نگریستند تا تو بزرگی‌ روح آنان را به ما انتقال دهی.رد “مدرک درجه یک هنری” این دولتِ ننگ، نشان بارز پای بندیت به رهایی و ناوابستگی هنرمند است.

آن هم در دورانی که دیگران جایزه “هنر و نیایش” را بر سر میگذارند و یا پوزه خود را به آخور ملایان میسایند، به بهانه لقمه نانی.

اینان هنرمند نه، که “هنربند” هستند.

بانوی تصویر ایران، مریم زندی، میستایمت، همچون جامعه که میستایدت، همچون تاریخ هنر ایران زمین که ترا خواهد ستود.

با احترام- رضا دقتی

پاریس تابستان ۱۳۸۹

اشاره:

 

مریم زندی، دبیر انجمن ملی عکاسان ایران است اوبا انتشار نامه ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به نشانه ی اعتراض به وضعیت موجود از دریافت یک نشان دولتی با عنوان ‘مدرک درجه یک هنری’ خودداری کرد.

 

جناب آقای سید محمد حسینی

 

وزیر محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

با سلام

 

پاسخ به نامهٔ شماره 17894 مورخ 89/3/18 مبنی بر دریافت مدرک درجه یک هنری، به اطلاع می‌رسانم، دریافت این مدرک برای همهٔ کسانی که با سال‌ها تلاش خود در خدمت فرهنگ و هنر ایران و ایرانی بوده‌اند، مسلماً موجب افتخار و خوشحالی خواهد بود.

متأسفانه در حالیکه حرفهٔ عکاسی و عکاسان به شدت مورد تهاجم قرار گرفته و هیچگونه امنیت حرفه‌ای و جانی برای عکاسان ایران وجود ندارد و تعدادی از آنها فقط به جرم عکاسی یعنی انجام وظیفه‌شان مورد ضرب و شتم و زندان قرار گرفته‌اند و در زندان یا بیرون منتظر احکامشان هستند و تعدادی از عکاسان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای ما از ترس جان، سرگردان در اقصی نقاط دنیا و در شرایط بسیار نامناسب هستند و در حالیکه من حتی از دست گرفتن دوربینم در خیابان باید بترسم، و امکان انتشار کتاب عکس خود و بعضی از همکارانم بدون سانسورهای سلیقه‌ای میسر نمی‌باشد. در چنین شرایطی برای گرفتن این مدرک، دلیل و اشتیاقی در خود احساس نمی‌کنم

 مسلماً اگر در شرایط دیگری بودیم دریافت چنین مدرکی شوق تداوم آنچه را که تا امروز برای وطنم، ایران، انجام داده‌ام «که ادای دین بوده است» مضاعف می‌کرد. به همین دلیل از دریافت چنین نشان‌هایی تا زمانه‌ای که شرایط چنین باشد معاف خواهم بود

 

با احترام

مریم زندی