پرونده بهاره هدایت کجاست؟

آرش بهمنی
آرش بهمنی

» ادامه فشارها بر دانشجویان در سال جدید

در سال جدید هم فشارها بر دانشجویان ادامه دارد و عده زیادی از فعالان دانشجویی همچنان در بندند.

بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم، از جمله این دانشجویان است که روز گذشته با همسرش، امین احمدیان، در زندان اوین ملاقات کرد. احمدیان در مورد این دیدار به روز گفت: “بهار بعد از اینکه هشتاد و یک روز را در بند 209 گذراند، از روز دوم فرودین به بند نسوان منتقل شده است. او گرچه کمی درباره مکان نگهداری خود ابراز ناراحتی کرد، اما هم چنان روحیه اش خوب است. اما مشکل این است که چند نفر اعدامی نیز با او هم بند هستند.”

احمدیان با اشاره به برخی مشکلات همسرش در بند نسوان، اضافه کرد: “هنوز نتوانسته ایم لباس و دیگر ملزومات یک زندانی را به دست بهار برسانیم.”

وی درباره آخرین وضعیت پرونده همسرش هم چنین گفت: “روز یک شنبه به دادگاه انقلاب مراجعه کردم که به من اعلام کردند پرونده بهار در شعبه 28 دادگاه انقلاب است. اما شعبه 28 اعلام کرده که هیچ پرونده ای از بهاردر این شعبه نیست. وقتی هم سئوال کردم که پرونده کجاست، فقط به من اعلام کردند روز 17 فروردین مجددا به دادگاه مراجعه کنم.”

در حالی که بهاره هدایت  روز نهم دی ماه بازداشت شده، تاکنون هیچ دادگاهی برای وی تشکیل نشده است. دادستان تهران در ملاقاتی که با بهاره هدایت در زندان اوین داشته، 15 مورد اتهام را به او تفهیم کرده اما وی هیچ کدام را نپذیرفته است.

همچنین وضعیت میلاد اسدی، دیگر عضو بازداشتی دفتر تحکیم نیز نامشخص است. اسدی روز 9 آذر بازداشت شده و در این مدت چندین بار بازجویی هایش متوقف و دوباره آغاز شده است. از طرف دیگر در آخرین روزهای سال گذشته اعلام شد که خانواده این فعال دانشجویی تهدید شده اند در صورت پافشاری بر استفاده فرزندشان از مرخصی نوروزی، قرار بازداشت وی برای دو ماه دیگر تمدید خواهد شد. اسدی در روزهای پایانی سال گذشته به بند 350 زندان اوین منتقل و همچنین برای چهارمین بار با مرخصی وی مخالفت شده است.

آن گونه که “ادوارنیوز” گزارش داده، دادگاه این فعال دانشجویی روز 31 فروردین برگزار خواهد شد.

 

بی خبری از وضعیت مجید توکلی

از وضعیت مجید توکلی، فعال دانشجویی و عضو انجمن اسلامی دانشگاه پلی تکنیک هیچ اطلاعی در دست نیست.

توکلی که روز 16 آذر و به دلیل سخنرانی در مراسم روز دانشجو بازداشت شده بود، در دادگاه به حبس محکوم شده اما همچنان در سلول انفرادی به سر می برد.

آن گونه که خانواده وی اعلام کرده اند وی بعد از تماسی که روز 17 دی ماه با منزل خود داشته، هیچ تماس دیگری با خانواده خود نداشته و تلاش خانواده وی برای ملاقات با او نیز بی ثمر بوده است.

بی اطلاعی از وضعیت توکلی باعث نگرانی خانواده وی شده است.

 

دانشگاه شریف: بازداشت و ادامه فشار

تارا سپهری فر و مهدی کلاری، دو تن از دانشجویان در بند دانشگاه شریف با قرار وثیقه از زندان آزاد شده اند، اما وضعیت کوهیار گودرزی دیگر دانشجوی دربند این دانشگاه و از اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر همچنان نامشخص است.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که با وجود گذشت 100 روز از بازداشت گودرزی، هنوز وضعیت پرونده وی مشخص نیست و فشار بازجوها بر وی تشدید شده است. بازجویان پرونده، بارها از “عدم همکاری” این فعال مدنی سخن گفته و اتهامات سنگینی به وی نسبت داده اند.

 به گفته نزدیکان این فعال حقوق بشر، مسئولان زندان اوین از دریافت لباس، کتاب و وسایل موردنیاز برای وی خودداری میکنند. گفتنی است گودرزی، در حال حاضر در سلولی به همراه جعفر پناهی نگهداری میشود.

در اولین روز سال جاری نیز، نیروهای امنیتی از برپا کردن سفره هفت سین مادر کوهیار گودرزی در مقابل زندان اوین جلوگیری به عمل آوردند.

 

ملاقات با مهدیه گلرو

مهدیه گلرو، فعال دانشجویی و از اعضای شورای دفاع از حق تحصیل برای نخستین بار از زمان بازداشت، روز گذشته به صورت حضوری با خانواده خود دیدار کرد.

بنا به اعلام منابع دانشجویی، این فعال دانشجویی و از اعضای شورای دفاع از حق تحصیل که از تاریخ ۱۲ آبان ماه در بازداشت به سر می برد برای نخستین بار با همسر خود، وحید لعلی پور در زندان اوین به صورت حضوری ملاقات کرد، این در حالی است که در تاریخ ۲۶ اسفند ماه وی برای چهارمین بار ممنوع الملاقات شده بود.

گفتنی است گلرو  همراه با همسر خود بازداشت شده بود. در آن زمان بازجویان اعلام کرده بودند که شرط آزادی همسر گلرو ـ که هیچ گونه سابقه و فعالیت سیاسی ندارد ـ همکاری گلرو با بازجویان است.

 

دانشگاه مازندران: حبس برای دانشجویان

حکم اولیه مهدی داوودیان، فعال دانشجوئی دانشگاه مازندران و فعال ستاد ۸۸ بابل نیز صادر شد. بر اساس این حکم او به ۶ ماه حبس تعزیری، به مدت ۳ سال تعلیقی، محکوم شده است.

 این فعال دانشجویی در جریان اعتراضات اخیر به مدت ۲۰ روز در بند انفرادی زندان اداره اطلاعات ساری بازداشت بود.

همچنین محسن برزگر فعال دانشجویی دربند دانشگاه صنعتی نوشیروانی که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در حال گذراندن ۱۰ ماه حبس در زندان “متی کلا” بابل است، در تماسی تلفنی از حال نامساعد و همچنین شرایط بد نگهداری خود و ایمان صدیقی و محمد اسماعیل زاده، دو دانشجوی دیگر زندانی بابل در بند قاتلین خبر داد.