گویا حکم قتل مهدی خزعلی را دارند

فرشته قاضی
فرشته قاضی

» گلایه عضو مجلس خبرگان از سیستم اطلاعاتی

آیت الله خزعلی شایعات مربوط به توصیه او جهت بازداشت مهدی خزعلی را تکذیب کرده و گفته است که او همیشه در جهت رهایی فرزندش گام برمیدارد.

محمدصالح خزعلی، فرزند مهدی خزعلی شب گذشته پس از دیدار با پدربزرگ خود در مصاحبه با “روز” گفت: من امشب در خدمت ایشان بودم. این خبر که پخش شده که ایشان گفته اند مهدی در بازداشت باشد کذب محض است. ایشان با گلایه از این شایعه گفتند که من هیچ وقت این کار را نکرده ام و نمیکنم و همیشه در جهت رهایی مهدی قدم برمیدارم.

آقای خزعلی افزود: پدربزرگم میگفتند که اصلا برای بازداشت و ادامه بازداشت هیچ حرفی نزده اند و به شدت هم از سیستم امنیتی اطلاعاتی گله داشتند.

فرزند مهدی خزعلی همچنین از ادامه اعتصاب غذای پدرش خبر داد و نسبت به وضعیت سلامتی او به شدت ابراز نگرانی کرد. او گفت که با گذشت ۷۴ روز از اعتصاب غذا، پدرش را به سلول انفرادی منتقل کرده اند و گویا رسما حکم قتل او را دارند.

او گفت: روز پنج شنبه به صورت کابینی پدرم را ملاقات کردیم از لحاظ روحی بسیار استوار و مثل قبل مصمم بود ولی از لحاظ جسمی به شدت ضعیف بود به حدی که برای راه رفتن مشکل داشت و پاهای خود را به زمین میکشید. از طرفی او را در آن برف و سرما با یک پیراهن آورده بودند و از شدت لرز و سرما به خود می پیچید. از ایشان خواهش کردیم اعتصاب غذای اش را بشکند اما قبول نکرد و گفت که تا آخر ایستاده ام.

مهدی خزعلی، وبلاگ نویس منتقد و فرزند آیت الله خزعلی، از اعضای مجلس خبرگان رهبری است. او نهم آبان ماه برای ششمین بار طی سه سال و نیم گذشته بازداشت شد. براساس گزارشی که وب سایت کلمه منتشر کرده بود نیروهای امنیتی با یورش به “سرای اهل قلم” آقای خزعلی را به اتفاق ۷۰ نفر دیگر از حاضران در این محل بازداشت کرده بودند. به گفته خانواده آقای خزعلی، همه بازداشت شدگان آزاد شده اند اما او همچنان در بازداشت به سر می برد.

مهدی خزعلی، مدیر انتشارات حیان و بنیانگذار انتشارات اباصالح است. او پیش از بازداشت اعلام کرده بود در صورت بازداشت دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد؛کاری که انجام داداما بعد از مدتی به اعتصاب خود پایان داد. او مدتی بعد مجددا اعتصاب کرد و به گفته فرزندش، اینک ۷۴ روز است که در اعتصاب غذا به سر می برد.

محمدصالح خزعلی، فرزند مهدی خزعلی در مصاحبه با “روز” می گوید: پدربزرگم در دیدار با پدرم از او خواسته بود که از جنبش سبز اعلام برائت کند اما پدرم نپذیرفته بود. به هر حال این اعتقاد پدربزرگم است ولی شب گذشته به شدت گله میکرد هم از سیستم امنیتی و اطلاعاتی و هم از کسانی که شایعه سازی کرده و گفته اند که او خواسته است پدرم را بازداشت کنند. می گفت که همیشه پی گیر وضعیت پدرم است و هیچ وقت چنین درخواستی که پدرم را بازداشت کنند یا در بازداشت نگاه دارند از کسی نکرده است.

درباره آخرین وضعیت مهدی خزعلی می پرسم. پیشتر فرزندش به “روز” گفته بود که علیرغم تودیع وثیقه و دستور قاضی پرونده، بازجویان از آزادی او جلوگیری میکنند. اینک نیز می گوید: ایشان را سه شنبه هفته پیش برای یک پرونده صوری دیگر به دادگاه برده اند و قاضی ضمن رد کردن اتهامات گفته که “بازجوهایت دیگر گندش را درآورده اند”. هیچ حکم قانونی برای بازداشت ایشان تا الان و ادامه بازداشت وجود ندارد که اگر داشت باید به ایشان اعلام میشد. البته بعد از سپردن وثیقه که دادگاه انقلاب نامه آزادی پدرم را به اوین زد وزارت اطلاعات یک نامه به بند ۲۰۹ زده که مهدی خزعلی را برای تحقیقات در بازداشت نگهدارید.

محمدصالح خزعلی می افزاید: براساس روال معمول دیروز باید پدرم با ما تماس تلفنی می گرفت اما تماسی نگرفت و دیروز خبردار شدیم که ایشان را ممنوع التلفن و به سلول انفرادی منتقل کرده اند. هنوز دقیقا نمیدانیم علت چیست اما پدرم به همسلولی خود که به شدت او را مورد آزار و اذیت قرار میداد معترض بود از سویی حدس میزنیم برای اینکه اعتصاب او را بشکنند اینگونه خواسته اند فشار بیشتری بر او بیاورند.

به گفته او، مهدی خزعلی با فردی همسلول است که خود را جاسوس موساد معرفی میکند: شخصی را با پدرم همسلول کرده اند که خود را جاسوس موساد معرفی میکند و به پدرم گفته که از موساد پول گرفته است. او مدام به آزار و اذیت پدرم می پردازد و تفتیش عقاید میکند. پدرم می گوید از دست او امنیت جانی ندارد. می گوید که او جاسوس است اما نه جاسوس موساد که جاسوس خود آقایان است.