آدینه وند: چرا به عبدالله مومنی مرخصی نمی دهند

آرش بهمنی
آرش بهمنی

» دستگیری ها و نگرانی ها پس از مرگ هدی صابر

مرگ دردناک هدی صابر، فعال ملی مذهبی، که به دلیل شوک قلبی ناشی از اعتصاب غذا رخ داد، باعث شده تا نگرانی ها نسبت به وضعیت زندانیان دیگر افزایش یابد و خانواده بسیاری ازاین زندانیان سکوت  خود را بشکنند.

 فاطمه آدینه‌وند، همسر عبدالله مومنی، سخنگو و رییس شورای مرکزی سازمان دانش‌آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) به “روز” می‌گوید در آخرین ملاقاتی که با همسرش داشته او وضعیت جسمانی نگران کننده‌ای داشته است. آدینه‌وند می افزاید: “به ملاقات عبدالله که رفتیم اوضاع خوبی نداشت. عبدالله چندین ماه است که دچار مشکلات جسمی شده است حتی پزشک زندان هم اعلام کرده بود که او باید برای درمان بیماری خود به مرخصی برود، اما این اجازه را نمی‌دهند”.

وی ادامه می‌دهد: “عبدالله پیش از این در زندان دچار بیماری پوستی شده بود؛ کلیه‌های او هم مشکل داشت. چندی پیش هم در زندان دچار بیماری قلبی شده و مدتی بستری شده بود و در روز ملاقات هم از درد شدید نه می‌توانست درست راه برود و نه درست بنشیند. نمی‌دانم دیگر چه اتفاقی باید بیفتد که برای درمان به عبدالله مرخصی بدهند؟”

آدینه‌وند با اشاره به اینکه درخواست برای ادامه درمان مومنی با مخالفت مسئولان مواجه شده، می گوید: “پیش از این به من گفته بودند نامه عبدالله به آقای خامنه‌ای درباره شکنجه‌هایش در زندان آبروی نظام را برده است و من و عبدالله باید امکان مرخصی را فراموش کنیم. هنوز هم همان حرف را به ما می‌زنند و می‌گویند کارهایی که عبدالله انجام داده، باعث سواستفاده دشمنان نظام ‌شده. به همین خاطر با مرخصی او مخالفت می‌کنند”.

اشاره فاطمه آدینه‌وند به نامه‌ای است که عبدالله مومنی تابستان گذشته منتشر کرد و در آن به شرح شکنجه‌هایی که در دوران بازداشت بر وی اعمال شده بود، پرداخت. این نامه خطاب به رهبر جمهوری‌اسلامی نوشته شده بود. مومنی پس از آن نیز از بازجویان و مقاماتی که آمران بازداشت وی  بودند، شکایت کرد.

وی همچنین  می افزاید: “الان حدود یک سال است که من با عبدالله ملاقات حضوری نداشته‌ام. بچه‌هایم هر چند ماه یک بار می‌توانند پدرشان را ببینند. امکان تماس تلفنی هم که وجود ندارد و ما تنها می‌توانیم هفته‌ای نیم ساعت عبدالله را ببینیم.  نمی‌دانم این وضعیت تا کی ادامه خواهد داشت”.

عبدالله مومنی که شب سی‌ام خرداد در ستاد شهروند آزاد بازداشت شده بود، در دادگاه به چهار سال و ۱۱ ماه حبس محکوم شده است.

این در حالیست که  اخبار رسیده حکایت از دستگیری ها تازه دارد؛بر اساس گزارش هادر بوشهر امین گنبدی‌پور از اعضای شعبه بوشهر سازمان ادوار و همچنین حمیدرضا جمالی، برادر علی جمالی عضو زندانی سازمان ادوار تحکیم بازداشت شده‌اند. برخی خبرها حکایت از آزادی گنبدی‌پور دارد، اما هنوز هیچ منبع موثقی خبر آزادی را تایید نکرده است. در شهر اصفهان فرید صلواتی، از فعالان اجتماعی بازداشت شده است. وی که نوه علامه جعفری و فرزند فضل‌الله صلواتی است، پس از یورش نیرهای امنیتی به خانه اش در شهر اصفهان و تفتیش منزل بازداشت شده است.

همچنین در جریان بازداشت‌هایی که روز گذشته اتفاق افتاد، برخی از فعالان دانشجویی نیز در میان بازداشت‌شدگان بوده‌اند؛ هنوز از محل نگهداری این افراد نیز اطلاعی در دست نیست.