اصلاح طلبان از پیگیری تقلبات انتخاباتی
دست نمی کشند

لیلا طیری
لیلا طیری

» دیدار مهم میرحسین موسوی و مهدی کروبی

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به انتخابات 22 خرداد، بار دیگر بر مواضع خود مبنی بر تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده و از وقایع بعد از انتخابات به شدت انتقاد کردند.

بر اساس گزارش سایت تغییر، میرحسین موسوی روز گذشته به منزل مهدی کروبی رفت و درباره اتفاقات روی داده پس از انتخابات با یکدیگر رایزنی و گفت و گو کردند.

در این دیدار که با حضور خبرنگاران صورت گرفت، نخست وزیر زمان جنگ و رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی، خواستار فرصتی برای حضور در یک برنامه تلویزیونی شدند تا به تخریب هایی که رسانه ملی علیه آنها راه انداخته است، پاسخ دهند.

مهدی کروبی در همین راستا خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی و حامیان محمود احمدی‌نژاد گفت: “اگر راست می‌گویید در برابر دهها ساعت انکار تقلب در رسانه ملی و فشار بر زندانیان بیگناه برای اعتراف، به ما وقت بدهید تا در تلویزیون دلایل و مدارک خود را ارایه دهیم”.

میرحسین موسوی نیزبا انتقاد شدید از حامیان دولت به خاطر استفاده از تریبون صدا و سیما برای تخریب مخالفان، خطاب به آنها گفت: “اگر شما از عمل خود مطمئن هستید چرا نگران حضور ما در سیما هستید یا چرا از حضور کارشناسان ما در سیما خود داری می کنید؟ اگر صادقانه سخن می گویید میزگردی را با حضور کارشناسانی از ما و خودتان برگزار کنید تا دو طرف سخن خود را بگوید”.

 

مردم روز قدس، نگران سرنوشت و کشور خود بودند

در این دیدار ابتدا مهدی کروبی،  با ابراز تاسف از “رفتار های پس از انتخابات” آن را دور از شان نظامی دانست که “امام راحل آن را پایه گذاری کرده بود”.

دبیر کل حزب اعتماد ملی، کروبی رفتارهای صورت گرفته با نیروهای انقلاب و دانشجویان را “عجیب و غریب” توصیف کرد و از مسوولان خواست، مراقب رفتار و اعمال خود باشند.

او نامه اخیر استانداری تهران که شورای شهر را از دیدار با خانواده های بازداشت شدگان منع کرده را رفتاری بسیار غیر متمدنانه خواند.

کروبی با انتقاد شدید از سخنان محسنی اژه ای که گفته بود “اکنون در وضعیت جنگی هستیم” پرسید: چرا باید این گونه وانمود شود که فضای کشور جنگی است و همه باید سکوت کنند و دم برنزنند؟

او با بیان این که برخی از نظامیان همچون فرمانده سپاه از اصلاح طلبان انتقاد می کنند که چرا برای تلویزیون ها و سایت های بیگانه خوراک فراهم می کنید گفت: من از ایشان می پرسم که چه کسی برای آنها خوراک فراهم می کند؟ ما یا شما؟ چه کسی  سخنان تند می گوید ما یا شما؟ چه کسی برخوردهای تند را سرلوحه کارهای خود قرار داده است ما یا شما؟

 این نامزد معترض به انتخابات 22 خرداد با اشاره به مراسم روز قدس گفت:  عموم کسانی که به دعوت ما به این مراسم آمدند شعاری هایی که دادند دررابطه با ایران و کشورشان بود و نگران سرنوشت خود بودند. نمی توان به مردم گفت که نگران کشور خود نباشید. اگرچه مساله اصلی ما در این روز  فلسطین است اما من می پرسم که آقایان توضیح دهند که چه اتفاقی در کشور افتاده است که روز فلسطین ناگهان مردم دو دسته می شوند و عده ای نگرانی های خود را در شعارهایشان بازتاب می دهند؟

مهدی کروبی در بخش دیگری  از سخنان خود با تاکید مجدد بر تقلب گسترده در انتخابات 22 خرداد تاکید کرد: برخی درباره انتخابات به گونه ای سخن می گویند که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است. نه خانی رفته نه خانی آمده است. می گویند تقلب نشده است. آخر چرا این حرفها را به مردم می زنید؟ یعنی مردم نمی دانند که چه برسرشان آمده است؟ پس این اعتراضات چیست؟

دبیر کل اعتماد ملی با بیان این جمله خطاب به مسولان که “یک حرفی بزنید که کسی به شما نخندد”  تصریح کرد: اگر راست می گویید در برابر دهها ساعت انکار تقلب در رسانه ملی و فشار بر زندانیان بیگناه برای اعتراف، به ما وقت بدهید تا در تلویزیون دلایل و مدارک خود را ارایه دهیم.

 

هر کس حرف میزند برایش پرونده می سازند

میرحسین موسوی نیز در این دیدار با اشاره به در پیش بودن سالروز 13 آبان 1358 گفت: کسانی که آن حماسه را آفریدند، امروز در گوشه های زندان هستند و این طنز تلخی است که این روزها متاسفانه رخ داده است و من نمی دانم که چرا این مسایل و این اتفاقات در حال روی دادن است و چرا باید با نیروهای مومن انقلاب چنین کنند.

نخست وزیر زمان جنگ، با نمایشی خواندن دادگاههایی که برای معترضان به انتخابات تشکیل شده است، گفت: چه نتیجه ای از این نمایش عاید شما شد؟ آیا به دنبال برگزاری دادگاه تفتیش عقاید هستید؟ آیا متوجه اثرات منفی آن در جامعه هستید؟

وی تصریح کرد: در این چهار ساله اخیر رفتارهای نادرستی صورت گرفته است که همه نیروهای انقلاب یا به حاشیه رفته اند یا رغبتی برای کار ندارند. شما نگاه کنید و ببینید که چه تعداد وزیر و وکیل و نیروی انقلابی حذف شده اند. حاشیه انقلاب ما الان بزرگتر و مهمتر از متن آن شده است. چند رییس جمهور داریم. چندین وزیر داریم. نمایندگان، مدیران و نخبگان طراز اولی داریم که همه در حاشیه قرار گرفته اند. چرا باید این استعدادها همه حذف شوند؟

این نامزد معترض به انتخابات 22 خرداد، با اشاره به هشدارهای یک سال اخیر خود در خصوص سواستفاده برخی نهادهای قدرت از دارایی های مالی کشور از ابهام در واگذاری سهام مخابرات و منابع تامین ۸۰۰۰ میلیارد تومان هزینه خرید آن از سوی سپاه پاسداران ابراز تاسف کرد.

موسوی، وقوع انقلاب مخملی در ایران را غیر ممکن دانسته و با مقایسه تلویحی جمهوری اسلامی با حکومت پیشین روسیه گفت: در مقطعی افرادی بر سرکار آمدند و تلاش کردند و نیروهایی را که انقلاب کرده بودند حذف کنند. در کتاب ها و عکس های انقلاب خود، نقش آفرینان انقلاب را حذف کردند و تلاش کردند با جعل تاریخ، تاریخ دیگری را برای مردم خود و دنیا بیافرینند. حکومت آنها برچیده شد تاریخ نگاران آمدند و تاریخ واقعی را نگاشنتد.

نخست وزیر زمان جنگ با انتقاد شدید از رواج دروغ در میان برخی مسولان و استفاده از تریبون صدا و سیما برای تخریب مخالفان گفت: مدام اطلاعات غلط به مردم می دهند و فکر می کنند که مردم باور می کنند. همین تعداد کشته های پس از انتخابات چندبار عوض شد؟ بعد می گویند تقلب در انتخابات دروغ است. برخی بسیج شدند تا وانمود کنند که تقلبی صورت نگرفته است. خصوصا در سیما این امر بسیار تبلیغ شد.

موسوی خطاب به مسولان تصریح کرد: اگر شما از عمل خود مطمئن هستید چرا نگران حضور ما در سیما هستید یا چرا از حضور کارشناسان ما در سیما خود داری می کنید؟ اگر صادقانه سخن می گویید میزگردی را با حضور کارشناسانی از ما و خودتان برگزار کنید تا دو طرف سخن خود را بگوید.

او با تاکید بر اینکه الان وضع به گونه ای شده است که هیچ کس نمی تواند از دولت انتقاد کند، افزود: هرکس حرفی بزند ولو از خودشان باشد با دشمن مرتبطش می کنند و ضد امام می خوانندش و برایش پرونده سازی می نمایند.

این نامزد معترض به انتخابات 22 خرداد در ادامه گفت: من می پرسم شما که در انتخابات مجلس ششم ۷۰۰ صندوق را ابطال کردید تا یک نفر را وارد مجلس کنید چرا چند صد صندوق را باز نمی کنید تا در یک برنامه زنده تلویزیونی مردم ببینند که چند تعرفه بدون سریال وجود دارد؟

به گفته او، رییس سابق قوه قضاییه به وی پیشنهاد برگزاری تجمعی قانونی را داده بود که با موافقت شورای عالی امنیت ملی نیز روبرو شده بود، ولی در نهایت با درخواست کتبی وی مخالفت شده است.

موسوی در پایان ابراز امیدواری کرد که دلسوزان نظام تدبیر کنند و مشکلات بوجود آمده را حل کنند. چرا که به اعتقاد او نمی توان آگاهی مردم را نادیده گرفت و به دانشجویان گفت دم برنزنید. وی تاکید کرد: دانشجویان فرزندان این مردم هستند و نیاز به پاسخ دارند.