آلوده ترین روز، تهران در وضعیت قرمز‎

کاوه قریشی
کاوه قریشی

» "بیرون نمانید"

هوای تهران روز دوشنبه رکورد آلوده‌ترین روز سال را پشت سر گذاشت؛ وضعیت قرمز اعلام شد اما کار به تعطیلی مدارس نکشید. رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت هم از ساکنان پایتخت خواسته است امروز، سه‌شنبه، تا حد ممکن بیرون نمانند.

سخنگوی آموزش و پرورش تهران نیز اعلام کرده که تمامی مدارس این شهر روز سه‌شنبه، ۲۴ آذرماه دایر است.

به گفته محمد ثقفی، برودت هوا در روز سه‌شنبه به حدی نخواهد بود که مشکلاتی از جمله لغزندگی و یخ زدگی ایجاد کند براین اساس کلیه مدارس شهر تهران دایر است.

روز دوشنبه، وحید حسینی؛ مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا گفته بود، هوای تهران به دلیل افزایش غلظت آلاینده وارد وضعیت قرمز شده است. غلظت ذرات معلق۲و نیم میکرون در هوای تهران ۷ برابر استاندارد سازمان بهداشت جهانی است.

به گفته حسینی زمانی که غلظت آلاینده ها از ۶۰ بیشتر شود کیفیت هوا از نظر غلظت آلاینده‌ها در شرایط ناسالم یا‌‌ همان شرایط هشدار قرار خواهد گرفت. میزان ۷۲ میکروگرم بر مترمکعب آلایندگی که روز دوشنبه ثبت شد طبق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، ۷ برابر استانداردی است که این سازمان برای هوای سالم پیش بینی کرده و ۷ برابر یعنی ۷۰۰ درصد بیشتر از سطح استاندارد‌ها.

شهرداری اکیدا به مردم توصیه کرده که به جای استفاده از وسیله نقلیه شخصی با وسایل نقلیه عمومی، به ویژه مترو رفت و آمد کنند.

افزایش میزان آلایندگی در هوای تهران همزمان با بارش برف و باران است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، کاهش شدید میدان دید که تهرانی ها دوشنبه آن را بیشتر احساس کرده‌اند “تنها وابسته به آلودگی نبوده و بخشی از آن به خاطر رطوبت بالای هواست.”

این درحالیست که وحید حسینی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران می‌گوید منشا آلودگی پایتخت “عمدتا ناشی از تردد وسایل نقلیه فرسوده و کاربراتوری، موتورسیکلت‌های کاربراتوری و خودروهای دیزلی است که بدون فیلتر دوده در تهران تردد می‌کند.”

 حسینی با انتقاد از اینکه آلودگی هوا تنها در روزهایی که هوای تهران به شدت آلوده می‌شود، مورد توجه رسانه‌ها و مسئولان قرار می‌گیرد، گفته: “تهران در سال گذشته تا روز ۲۱ آذر، ۶۸ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۲ روز ناسالم (در شرایط هشدار) را سپری کرده و امسال هم با ۶۳ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۳ روز ناسالم برای همه افراد جامعه شرایطی مشابه سال گذشته داشته است.”

روزنامه شرق در حساب توییتر خود خبر داد که دوشنبه،۲۲ آذرماه، آلوده‌ترین روز تهران از ابتدای سال تا کنون بوده است.

روز دوشنبه علاوه بر تهران هوای کلان شهرهای دیگری مانند کرج، اصفهان، تبریز، اهواز و مشهد نیز “ناسالم” اعلام شده بود.