تهدید رقبای احمدی نژاد به ترور

نویسنده
آزاده میررضی

» جانی دوباره در کالبد افراطیون

با اعلام موضع دوپهلوی آیت الله خامنه ای درباره سفر حسن روحانی به نیویورک که با استقبال جناح تندروی جمهوری اسلامی، یعنی طیف موسوم به جبهه پایداری و چهره هایی که علی مطهری آنها را “کاسب فتنه” خوانده، رو به رو شد، موج جدیدی از چاپلوسی از وی آغاز شده است.

پس از آنکه گفته های خامنه ای درباره “نرمش قهرمانانه” منشاء طنزپردازی های فراوانی شد، طیف های راست در عرصه رسانه ها مدتی دچار انفعال شدند و حتی برخی از وبلاگ های این طیف سخن از “عقب نشینی رهبری” مطرح کردند؛ وضعیتی که با سخنان اخیر و تشر خامنه ای به دولت با عنوان “مورد تایید نبودن برخی اقدامات”، تغییر کرده و موج تازه ای از تعریف و تمجید از وی را به دنبال داشته است.

این موج با سخنان مصباح یزدی که بعد از انتخابات در انزوا قرار گرفته بود، آغاز شد.

او در سخنانی که سایت رجانیوز، ارگان جبهه پایداری منتشر کرده، “تدبیر” خامنه ای را در جهان “بی نظیر” توصیف کرده است؛ سخنانی که طی ماه های گذشته از سوی این چهره افراطی به گوش نمی رسید و برخی تحلیل گران آن را نشانه دلخوری افراطیون از آیت الله خامنه ای گرفته بودند.

به نوشته رجانیوز، مصباح در جمع عوامل جبهه پایداری که تحت عنوان “جمعی از طلاب بسیجی” از آنها یاد شده، آیت الله خامنه ای را با اولین امام شیعیان مقایسه کرده و گفته است: " علیرغم ظلم‌هایی که به حضرت علی و خانواده مظلوم وی روا داشته شد، اما زمانی که حضرت علی احساس کرد، دوری ایشان از عرصه اجتماع می‌تواند، اساس اسلام را در خطر بیندازد، وارد میدان شده و حتی در بسیاری از موارد به خلفا کمک کردند تا اساس اسلام و مصلحت مسلمین تأمین شود. با وجود اینکه نظر حضرت علی نسبت به خلیفه و ظلم‌هایی که از جانب او به خودش روا شده است، ظاهرا باید مشخص باشد، اما حضرت علی او را به بهترین وجه راهنمایی کردند، چرا که اینجا مسأله شخصی مطرح نبود بلکه اسلام در خطر بود”.

او افزوده است: " رهبر جامعه اسلامی باید بتواند مصلحت اسلام را شناخته و تصمیمی بگیرد که مصلحتش برای جامعه بیشتر باشد. باید در رفتارها، برخورد‌ها و موضع‌گیری‌ها عاقلانه بیندیشیم، دقت نظر داشته باشیم، و حسن ظن به تدبیر مقام معظم رهبری داشته باشیم؛ تدبیری که در جهان ما نظیر ندارد. حضرت علیتأکید می‌کند که هرگز پیروزی دین خدا، تابع کثرت افراد، یا شکست اسلام تابعی از قلیل بودن افراد نبوده است، بلکه هرجا مسلمانان بر خدا توکل کرده، تقوا را با صبر و پایداری همراه کردند، خدا هم به همان میزان مؤمنین را یاری کرده است. این رفتار حضرت علی به ما می‌آموزد که حتی به کسانی که از نظر فکری و ارزشی با ما مخالف هستند، باید مشورت درست بدهیم، و جایی که مصلحت اسلام در میان است، خودمان هم کمک کنیم”.

پس از وی، مهدی طائب، فرمانده قرارگاه “عماریون” هم که طی 4 سال گذشته به بهانه “مبارزه با فتنه” بودجه های چند صد میلیاردی دریافت کرده و به “قرارگاه کاسبان فتنه” شهرت دارد، در جمع عوامل این قرارگاه، به تجلیل از آیت الله خامنه ای پرداخته و حتی او را “مقبول تر از خمینی” دانسته است.

سایت کلمه، در گزارشی در اینباره نوشته است: “مهدی طائب که سخنانش در مورد خوزستان چندی پیش مساله ساز شد، این بار نه تنها ادعا کرده که مقبولیت رهبری از امام خمینی بیشتر است بلکه گفته است که میرحسین موسوی در مقابل امام ایستادگی می ایستاد.رییس قرارگاه عمار که طی سال های اخیر در عرصه سیاسی فعال شده و از غائبان دهه اول انقلاب است ادعا کرده که هرگز مقبولیت امام خمینی در حد مقبولیت مقام معظم رهبری، نبود!”

کلمه افزوده است: “مهدی طائب با کمک تیمی از نیروهای امنیتی سال هاست در تلاش است تا بتواند گفتمان خط امام را کمرنگ کند و از جمله افرادی است که در سال ۸۸ بیشترین آسیب را به انقلابیون اصیل و خادمان کشور وارد کرد. این مقام امنیتی که در جریان حوادث سال ۸۸ نقش برجسته ای در امام زدایی و فراهم کردن خوراک برای حمله به میرحسین موسوی نخست وزیر دوران دفاع مقدس در رسانه های افراطی و تندرو داشت، اینک با قلب واقعیت و تاریخ معاصر مدعی شده است: بازرگان نخست وزیر و بنی صدر رئیس جمهور و میرحسین موسوی وزیر اجرایی این کشور بودند که هرسه نفر رسما جلوی دستور امام ایستادگی کردند. این ادعا در حالی مطرح می شود که امام خمینی در توصیف میرحسین موسوی گفته بود: آقای مهندس موسوی را شخص متدین و متعهد، و در وضع بسیار پیچیده کشور، دولت ایشان را موفق می دانم”.

کلمه در ادامه نوشته: “بر خلاف ادعای مهدی طائب و تیم سعید امامی، میرحسین موسوی همان کسی است که امام خمینی در طول هشت سال نخست وزیری نه تنها عملکرد او را بارها مورد تقدیر و ستایش قرار داد، بلکه صراحتا به ایشان گفته بود: جناب آقای موسوی! آنان که در مقابل شما ایستاده اند توانایی اداره یک نانوایی را هم ندارند.طائب بدون اشاره به مسایل فیمابین رهبری و روسای جمهور ادعا کرده است: الان مسئولان مقام معظم رهبری را منطقی قبول دارند. این مقام امنیتی با تحریف اتفاقاتی که منجر به حذف قانون مطبوعات از مجلس شد، مدعی شد: در مجلس ششم که بیشتر اصلاحاتی بودند، قانونی برای مطبوعات تصویب شد، مقام معظم رهبری یک خط نوشت که به صلاح جامعه نیست؛ این قانون را کنار گذاشتند.وی با تکرار سناریوهای تیم سعید امامی ادعا کرده است که آقای بهزاد نبوی به خاطر همین همه نمایندگان برای علیه مقام معظم رهبری بسیج میکرد و این پندار را داشت که همه از مقام معظم رهبری برگشتند، در سالگرد مجلس همه به دیدن مقام معظم رهبری رفتند همه نمایندگان مطالب آقا را مینوشتند. وقتی بهزاد نبوی روبه رو شدند؛ گفتند ایشان حرفهای عاقلانه و منطقی میزند”.

این سایت در خصوص قرارگاه موسوم به “عماریون” هم نوشته: “عماریون شاگردان مصباح یزدی هستند که بعد از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری دورهم آمدند تا بتوانند برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری دورآتی با آمادگی بیشتری میداندار شوند. این گروه که پیش از این در قالب انصار حزب الله در مناسبتهای مختلف مسئولیت حمله به بیت علما، فحاشی و هتک حرمت به مسئولان و شخصیتهای سیاسی، آتش زدن کتابفروشی ها …. را بعهده داشتند، برای انجام فعالیتهای منسجم تر در قالب گروه «عماریون» اعلام موجودیت کردند.علیرضا پناهیان، مهدی طائب، سعید قاسمی، محمدمهدی ماندگاری، مهدی کوچک‌زاده، حمید رسایی، نادر طالب‌‌زاده اردوبادی، حسین یکتا، حسن عباسی، علی ثمری، سعید حدادیان، حسین‌الله کرم، قاسم روانبخش، وحید جلیلی و حسین روشن اعضای شورای مرکزی این تشکل اطلاعاتی- امنیتی هستند. همان ها که در گرماگرم انتخابات و رویدادهای پس از آن از هیچ تلاشی برای دامن زدن به بحران کوتاهی نکردند”.

سایت مشرق هم در تعریف از خامنه ای از دیگر افراطیون عقب نمانده و ضمن تحلیل سخنان اخیر خامنه ای نوشته است: " تکرار کلید واژه های همچون بدبینی، غیر منطقی بودن، خود برتربینی و عهد شکن بودن توسط رهبری درباره دولت آمریکا نشان می دهد که آقا در حوزه مسائل تاکتیکی نیز چارچوب معینی و بر اساس استراتژی از پیش تعیین شده ای عمل می کند. رهبری مذاکره دو طرفه معقول را نیازمند پیش مقدماتی می دانند که بدون آن کسب نتیجه و نشتن پای میز مذاکره مطلوب نیست. مقام معظم رهبری با طرح کلید واژه هایی همچون بدبینی به دولتمردان آمریکا عملا معتقدند آمریکایی ها برای برطرف کردن بدبینی ایران باید یکسری اقدامات عملی را انجام بدهند. مجموعه اظهارات رهبری طی روزهای اخیر می تواند تلاش برای انتقال این پیام راهبردی باشد که این مذاکرات با اجازه، تحت حمایت، نظارت و مراقبت نظام می باشد و هر نوع توافق راهبردی منوط به تصمیم، اراده موافقت و علی الخصوص متقاعد شدن نظام صورت خواهد پذیرفت. در حوزه نگاه رهبری به مسائل دیپلماتیک رهبری برای نوع و نحوه انتقال پیام به درون جامعه ایران جایگاه ویژه ای قائل می باشند.از میان سخنان رهبری به خوبی می توان استنباط کرد که نوعی روشن کردن فضا در جامعه برای مواجه و نحوه زاویه دید نگاه به مذاکرات با آمریکا کاملا مشخص می باشد. مهمترین پیام رهبری در سخنان اخیرشان به طرف غربی این بود که محاسبات راهبردی ایران در مواجه با آمریکا هیچ تغییری نکرده است. این محاسبات همچنان بر پایه بدبینی به آمریکا و بی منطق و عهد شکن دانستن دولت آمریکا استوار است”.

این نوشته ها و سخنان در شرایطی مطرح می شود که برخی ناظران، این موج جدید را با هدف توجیه “نرمش” های آینده و البته روحیه دادن به عوامل افراطی ارزیابی می کنند.